OKOLICZNE ATRAKCJE 

 

 

 

 

 

Atrakcje

kosciol2Rasząg to niewielka i niezwykła miejscowość na pograniczu Warmii i Mazur. Położona z dala od miejskiego zgiełku, trochę zapomniana, emanująca spokojem i ciszą.

Turystom odwiedzającym Rasząg wydaje się, że trafili do innego świata - takiego, którego w XXI wieku coraz mniej. Czas płynie tu nieśpiesznie, przyroda jest wszechobecna, historia bliska, a ludzie życzliwi i mili... Na wyciągnięcie ręki jest jezioro, las, zabytki.

Obiektem wzbudzającym szczególną ciekawość Raszągowych Gości jest neoromański kościół - prawie stuletni, zbudowany w całości z kamienia polnego. Jego widok jest imponujący! Pełni dziś funkcję filii parafii ewangelicko - augsburskiej w Sorkwitach.

Rasząg jest wsią historyczną, założoną w XVI wieku. W jego dziejach odbija się historia całej Warmii. Tu uczył w XIX wieku Jan Liszewski, jeden z założycieli Gazety Olsztyńskiej - on też zainicjował powstanie w Raszągu biblioteki Towarzystwa Czytelni Ludowych. Nauczanie prowadził, wbrew nakazowi, w j.polskim. Mimo iż w czasie plebiscytu w 1920 r. za Polską opowiedziało się niespełna 40% mieszkańców, w Raszągu nadal aktywnie kultywowano polskość.

Dziś Rasząg liczy ok. 400 mieszkańców i wyróżnia się ich aktywnością. Działające tu Stowarzyszenie Off Road Rasząg 4x4 organizuje, wyjątkowe w skali kraju, rajdy pojazdów terenowych Puchar Off-Road Titanium Winch - O Puchar Sołtysa Wsi Rasząg.

Okolica:

  • Biskupiec, miasteczko z ponad 600 letnią tradycją leżący pomiędzy stolicą Warmii i Mazur Olsztynem (ok. 37 km), a Polską stolicą muzyki country Mrągowem (ok. 27 km).
  • Piękna bazylika w Świętej Lipce,
  • Gotycki zamek w Reszlu,
  • Wiele atrakcji, parków przyrody, jezior i pięknych miejsc.